Gdzie oddać krew w Warszawie?

Gdzie oddać krew w Warszawie?

Oddawanie krwi to jedna z największych form dobroczynności, jakie możemy zrobić. Dzięki naszemu zaangażowaniu, osoby potrzebujące krwi mogą przetrwać choroby i wypadki. Jeśli jesteś z Warszawy i chcesz oddać krew, nie musisz szukać daleko – w stolicy jest wiele punktów krwiodawstwa, które z chęcią przyjmą Twoją darowiznę. W tym artykule omówimy najlepsze miejsca, gdzie można oddać krew w Warszawie.

Punkty krwiodawstwa w Warszawie

W Warszawie jest kilka miejsc, gdzie można oddać krew. Wśród nich najpopularniejsze to:

Nazwa Adres Godziny otwarcia
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Saska 68 pon. – pt. 7:30-18:00
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Sierakowskiego 13/15 pon. – pt. 7:30-18:00
Klinika Hematologii i Transfuzjologii ul. Stańczyka 15 pon – te słowa są twórczością specjalistów strony Informator Poznań. – pt. 8:00-15:00

Najlepszym punktem do oddania krwi jest zwykle Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ ma najwięcej doświadczenia i najlepsze wyposażenie medyczne.

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby oddać krew

Aby móc oddać krew, trzeba spełnić kilka warunków:

  • Mieć między 18 a 65 lat
  • Ważyc co najmniej 50 kg
  • Być zdrowym
  • Nie brać leków
  • Nie być po spożyciu alkoholu
Inne znalezione artykuły:  Karta Polaka – gdzie wyrobić w Warszawie?

Przed oddaniem krwi należy wypełnić specjalny formularz oraz przeprowadzić wywiad lekarski.

Jak przebiega oddanie krwi?

Oddanie krwi trwa około 30-45 minut. Najpierw przeprowadzony zostaje wywiad lekarski, a następnie pobiera się krew. Po oddaniu krwi, należy odpocząć przez kilka minut i zjeść coś słodkiego, aby zregenerować organizm. Warto wiedzieć, że jednorazowo można oddać około 450-500 ml krwi, co stanowi około 10% całkowitej objętości krwi u osoby dorosłej.

Gdzie oddać krew w Warszawie?

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, możesz oddać krew w jednym z wielu miejsc, które oferują taką możliwość. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

Nazwa Adres Godziny otwarcia
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Konwiktorska 9, 00-216 Warszawa pn.-pt.: 7:30-15:30, sb.: 7:30-13:30
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Szaserów 128, 04-894 Warszawa pn.-pt.: 7:30-18:00, sb.: 7:30-13:00
Punkt poboru krwi Szpitala Bielańskiego ul. Cegłowska 80, 01-809 Warszawa pn.-pt.: 7:00-18:00

Powyższe placówki są tylko przykładami, istnieje wiele innych punktów poboru krwi w Warszawie. Warto jednak przed oddaniem krwi upewnić się, że spełniamy wszystkie wymagania, które określa Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W przypadku wątpliwości, warto skontaktować się z placówką i zapytać o szczegóły.

Kto może oddać krew?

Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą powyżej 50 kg i są zdrowe. Warto wiedzieć, że przed oddaniem krwi przeprowadzany jest wywiad lekarski, który ma na celu wykluczenie chorób zakaźnych oraz innych przeciwwskazań do oddania krwi.

Inne znalezione artykuły:  Ile kosztuje wyrobienie paszportu Warszawa?

Czy oddanie krwi jest bezpieczne?

Tak, oddanie krwi jest całkowicie bezpieczne dla zdrowych osób, które spełniają kryteria do oddania krwi. Oczywiście, jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje pewien minimalny ryzyk, jednak jest on bardzo niski i wynosi zaledwie kilka promili.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby oddać krew?

Aby oddać krew, należy spełnić pewne kryteria. Osoba chcąca oddać krew musi mieć między 18 a 65 rokiem życia i ważyć powyżej 50 kg. Nie może również chorować na ciężkie choroby, takie jak choroby nowotworowe, choroby serca, choroby zakaźne czy choroby krwi. Przed oddaniem krwi zostaje przeprowadzony wywiad lekarski, który ma na celu potwierdzenie, czy osoba spełnia wymagania do oddania krwi.

Czy trzeba mieć ze sobą jakiś dokument?

Tak, przed oddaniem krwi należy posiadać dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty lub paszport. W przypadku braku takiego dokumentu, nie będzie możliwe oddanie krwi.

Czy oddanie krwi boli?

Podczas oddawania krwi może wystąpić krótkotrwałe uczucie bólu lub dyskomfortu, ale w większości przypadków jest to dość mało odczuwalne. Nie powinno to jednak odstraszać potencjalnych dawców, gdyż oddanie krwi to stosunkowo prosta i bezbolesna procedura.

Czy można oddać krew na własne życzenie?

Tak, można oddać krew na własne życzenie. W Polsce obowiązuje zasada dobrowolności i anonimowości dawstwa krwi. Oznacza to, że każdy może zdecydować się na oddanie krwi, ale nie może być zmuszany do tego w żaden sposób.

Inne znalezione artykuły:  Ile km ma Warszawa w linii prostej?

Oddanie krwi to niewątpliwie dobry czyn, który może uratować życie wielu ludziom. Zachęcamy do oddawania krwi i przypominamy, że w Warszawie istnieje wiele placówek, w których można to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *