TUS dla dorosłych- na czym polega?

TUS dla dorosłych- na czym polega?

Funkcjonowanie w społeczeństwie bywa poważnym wyzwaniem dla wielu osób. Sposobem na naukę nowych umiejętności, które wpłyną pozytywnie na budowane relacje z ludźmi jest TUS- Trening Umiejętności Społecznych. Na czym polega i czy warto wziąć udział? Jakie umiejętności można posiąść podczas TUS i kto może skorzystać z takich zajęć? Czy w ogóle warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

Czym jest TUS?

TUS to inaczej Trening Umiejętności Społecznych. Jest to forma pracy z osobami z trudnościami społecznymi. Cechą charakterystyczną tej formy terapii jest fakt, że prowadzona jest ona w grupie. Podczas zajęć ćwiczone są m.in. podstawowe umiejętności prospołeczne, a więc kontrolowanie postawy ciała, utrzymanie kontaktu wzrokowego itp. Ponadto, w ramach TUS poruszane są problemy odczuwania i kontrolowania własnych emocji, radzenia sobie z nimi, rozładowywania ich W przypadku dzieci, TUS obejmuje również naukę wspólnej zabawy, osiągania kompromisu czy nauka przegrywania.

Kto może skorzystać z TUS?

Zajęcia TUS nie mają żadnych ograniczeń wiekowych. Są zalecane dla każdej osoby, która ma trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Najczęściej TUS zalecane jest dzieciom i młodzieży ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu, zespołem Aspergera czy ADHD. Wiele grup tworzonych jest również dla dzieci, które nie mają diagnozy, ale z doświadczają trudności w funkcjonowaniu w grupie społecznej. TUS może być także formą terapii czy rehabilitacji dla osób, które mają za sobą doświadczenie choroby psychicznej. TUS może obejmować grupy zarówno dziecięce, zwykle od wieku przedszkolnego, aż po grupy dorosłych osób.

Inne znalezione artykuły:  Co to jest taktyka piłkarska?

Dlaczego warto zdecydować się na TUS?

Funkcjonowanie w grupie społecznej dla wielu osób jest sporą trudnością. Kłopoty w komunikacji werbalnej i niewerbalnej prowadzą często do konfliktów, również w rodzinie. TUS jest odpowiedzią na te trudności, sposobem na naukę radzenia sobie z codziennością. TUS pozwala na nabycie nowych umiejętności i przećwiczenie ich w małej grupie, bez żadnego ryzyka. Warto wiedzieć, że niedostosowanie społeczne, trudności w nawiązywaniu kontaktów, w komunikacji z drugim człowiekiem sprawia, że osoba jest zagrożona wykluczeniem społecznym. Czasem stoi za tym nieśmiałość, innym razem zupełnie inne powody. TUS ma za zadanie nauczyć nowych form komunikacji z drugi człowiekiem i poprawić jakość życia.

Profesjonalne zajęcia TUS skierowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych można zarezerwować tutaj: https://rodzinaodnowa.waw.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *